majális

Május elseje a munka ünnepe, más néven a munkavállalók nemzetközi szolidaritási napja, vagy csak simán majális. Ez a nap a munkások által elért gazdasági és szociális vívmányokról való megemlékezésnek szentelt, és a legtöbb országban hivatalos állami szabadnap.

A munka ünnepének története

A munka ünnepének gyökerei az 1800-as évek elejére nyúlnak vissza, amikor az ipari forradalom következtében a munkások egyre rosszabb munkakörülményekkel és hosszabb munkaidővel kényszerültek szembenézni. 1886-ban a chicagói munkások sztrájkba léptek a nyolcórás munkaidő bevezetéséért. A tüntetések erőszakossá váltak, és több ember is meghalt. E tragikus események emlékére a II. Internacionálé 1891-ben május elsejét a munkásosztály nemzetközi összefogásának harcos ünnepévé nyilvánította.

Május elseje Magyarországon

Magyarországon 1890-ben tartották először május 1-jei tömegdemonstrációt. A kommunista hatalomátvétel után, 1946-ban nemzeti ünneppé vált május elseje. A rendszerváltás után a munkavállalók szolidaritási napjának „a munka ünnepe” elnevezése maradt meg.

Május elseji hagyományok

Május elsejének hagyományai országonként eltérőek. Magyarországon a legények ekkor állítanak májusfát a kiszemelt leányok háza elé. A munkások ünnepi felvonulásokon vesznek részt, és piknikeznek. Számos településen koncerteket és kulturális programokat is szerveznek ezen a napon.

Május elseje napjainkban

Május elseje ma is fontos ünnep a munkavállalók számára. Ezen a napon emlékezünk a munkások jogaiért folytatott küzdelemre, és kiállunk a tisztességes munkafeltételek mellett. A munka ünnepe arra is alkalmas, hogy elgondolkodjunk a munka fontosságáról és a társadalomban betöltött szerepéről.

Megjegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Belépés

Regisztrálás

Jelszó visszaállítása

Kérjük, adja meg felhasználónevét vagy e-mail címét. E-mailben kap egy hivatkozást, egy új jelszó létrehozásához.